Friday, May 11, 2018

W jaki sposób najlepiej sfinansować samochód osobowy?

Zakup samochodu osobowego za gotówkę jest bardzo popularny w Polsce, ale czy faktycznie długoterminowo opłacalny. Większość zmotoryzowanych osób zdaje sobie sprawę, że po pozyskaniu pojazdu ten bardzo szybko traci na wartości. Finansowanie samochodu osobowego kredytem nie jest zatem złym wyborem. Dochodzi w nim bowiem do lepszej optymalizacji podatkowej, co jest szczególnie istotne przy prowadzeniu działalności gospodarczej opartej na różnych pojazdach. W artykule zobaczysz, w jaki sposób najlepiej podejść do finansowania samochodu osobowego, niezależnie od tego, czy masz do czynienia z nowym, czym używanym modelem.

Czy opłaca się finansować samochód popularnym kredytem?

Jedna z najlepszych propozycji dla osób zmotoryzowanych to kredyt samochodowy, ewentualnie leasing. Jeżeli jednak chcesz samochód osobowy, dostawczy, czy ciężarowy na własność kredytowanie jest znacznie korzystniejsze. Zalety kredytu samochodowego to przede wszystkim stosunkowo łatwa dostępność i bardzo niskie oprocentowanie w porównaniu do zwykłych pożyczek gotówkowych. Wiele koncernów motoryzacyjnych dysponuje samodzielnymi bankami, które działają w kategorii wzrostu sprzedaży całego koncernu, a nie tylko w perspektywie generowania własnego zysku. Współpraca z bankiem typowym dla marki samochodowej jest zatem najbardziej opłacalna z perspektywy kredytobiorcy. Dzięki temu zyskasz najczęściej preferencyjne warunki obsługi zobowiązania, a także mniejszą presję dotyczącą dopełniania formalności. Przy kredytach samochodowych dochodzi również do poprawy warunków ubezpieczenia. To istotna cecha pożyczek dla zmotoryzowanych. Standardowo kredyt samochodowy podlega amortyzacji na poziomie prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem wypada dość korzystnie, jednak nieco słabiej od pewnych form leasingu. Z tego powodu kredyty samochodowe to bardzo dobre rozwiązanie dla osób fizycznych, które po prostu z samochodu korzystają na co dzień i chcą takiego standardu uzyskania własności. Dla właściciela działalności gospodarczej kredyt samochodowy też się naturalnie przydaje, ale w nieco innych kategoriach. Zakup za gotówkę samochodu, często dość drogiego nie jest opłacalną procedurą, ponieważ wskazany sposób kredytowania jest tani i chociaż nieco bardziej skomplikowany pod względem formalnym to zupełnie nie zaburza funkcjonowania budżetu kredytobiorcy. Kredyt samochodowy standardowo nie posiada żadnych kwotowych ograniczeń, a samochód przechodzi naturalnie w zabezpieczenie umowy.

Leasing operacyjny, czy kredyt samochodowy i perspektywy zdolności kredytowej

W przypadku bardzo dobrze rozwiniętej zdolności kredytowej i przy dysponowania pozytywną historią spłaty dotychczasowych zobowiązań w konkretnym banku detalicznym jesteś w stanie znacznie obniżyć etap formalności, a także wyeliminować standardowe zabezpieczenia. Najpopularniejsza alternatywa dla kredytu samochodowego to leasing operacyjny. Przy dużej dokładności w dopełnianiu formalności kredytobiorca jest w stanie wynegocjować lepsze warunki spłaty zobowiązania. Kredyt samochodowy jest skomplikowany formalnie, natomiast jednocześnie tani, korzystny podatkowo, łatwo dostępny, nie posiada limitów kwotowych, zawiera w sobie wiele dodatkowych usług niezbędnych podczas długoterminowego użytkowania pojazdu, chociażby efektywne pakiety ubezpieczenia, czy serwisowania. Jak widzisz kredyt samochodowy posiada dużo zalet, ale również sporo formalności do załatwienia. Teraz już wiesz, w jaki sposób podchodzić do analizy finansowania samochodu.