Wednesday, September 23, 2020

Czy warto wziąć kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to z całą pewnością poważna decyzja. Umożliwia nam zakup samochodu, kiedy nie mamy wystarczającej ilości środków. Czy jednak zawsze jest dobry rozwiązaniem? Z całą pewnością nie, ma swoje wady i zalety jak każdy produkt. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad wzięciem go, zanim podejmiemy decyzję.

Na wstępie warto zaznaczyć, że kredyt samochodowy to opcja bardziej opłacalna niż kredyt gotówkowy. Wszystko dlatego, że bank ogranicza ryzyko za pomocą zastosowania zabezpieczenia finansowego na samochodzie. Jest to zastaw rejestrowy, cesja z polisy AC lub przewłaszczenie. I nie jest to jedyna z jego zalet. Z powodu wcześniej wspomnianych zabezpieczeń bank jest w stanie pożyczyć nam więcej pieniędzy. Z drugiej strony wpływa na to ma także nasza zdolność kredytowa. Kredyty te zazwyczaj są też stosunkowo nisko oprocentowane, dlatego bardzo często bardziej opłaca się zaciągnąć kredyt samochodowy niż gotówkowy. Dodatkowo banki oferują dość długi okres kredytowania, sięgający nawet 10 lat. Co pozwala obniżyć kwotę miesięcznego zobowiązania. Kredyt taki możemy spłacić w ratach równych lub malejących. A kredyt pozwala nam zakupić samochód nowy lub używany. Przy czym w sytuacji samochodów używanych bank może mieć szczególne wymagania i nie każdy samochód może się nadawać do skredytowania. Dlatego, jeśli mamy coś na oku warto zorientować się, czy bank rzeczywiście udzieli nam kredytu na dany model, czy rocznik.

A jakie są wady kredytu samochodowego? Przede wszystkim zabezpieczenia kredytowe, wśród nich zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie. Bank stosuje je w celu problemów ze spłatą kredytu. Zastaw oznacza, że bank zostanie wpisany do dowodu rejestracyjnego samochodu. Dlatego bank ma prawo do sprzedania samochodu, jeśli będziemy mieli problemy ze spłatą. Z kolei przewłaszczenie sprawia, że to bank staje się właścicielem samochodu. Przewłaszczenie z kolei uniemożliwia nam sprzedaż samochodu, dopóki bank jest właścicielem samochodu. Dla niektórych świadomość, że samochód nie jest nasz może być trudna. Chociaż istnieje sporo osób, którym to nie przeszkadza. W końcu z kredytem samochodowym wiążą się pewne obowiązki i obciążenia. Kolejnym zabezpieczeniem jest obowiązkowa polisa AC z cesją odszkodowania. To dodatkowe zabezpieczenie, w przypadku kradzieży albo zniszczenia samochodu, ubezpieczenie zostanie wypłacane na konto banku. Oczywiście, chociaż kredyt samochodowy jest bardziej atrakcyjny niż kredyt gotówkowy, to bank wymaga też większej ilości dokumentów, niż w przypadku kredytu gotówkowego. Na przykład dokumentu tożsamości, dokumentu potwierdzającego dochodu oraz umowy kupna-sprzedaży. Jednak dzięki dostarczeniu wszystkich dokumentów, szybciej uzyskamy kredyt. Bank za ich pomocą będzie mógł poprawnie ocenić naszą zdolność kredytową.

Jeśli więc myślisz o wzięciu kredytu na samochód to kredyt samochodowy jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy. W tym aspekcie jest on bardziej opłacalny. Oczywiście, jeśli się wahamy warto na spokojnie dokonać decyzji, przemyśleć to, to decyzja i zobowiązanie finansowe na wiele lat. Dlatego nie żałujmy czasu i zastanówmy się na spokojnie nad tym, czy czujemy się na siłach, by co miesiąc spłacać kredyt. Rozważmy za i przeciw i podejmijmy decyzję, której nie będziemy żałować. Tak właśnie powinno wyglądać odpowiedzialne podejście. W przeciwnym razie możemy wpędzić się w poważne kłopoty finansowe, a tego byśmy na pewno nie chcieli.