Monday, February 8, 2021

Zakup samochodu: kredyt czy gotówka?

Kupno samochodu, czy to nowego, czy używanego, to kosztowny zakup. Decyzja o tym, jak za to zapłacić, w dużej mierze zależy od Twojej sytuacji finansowej - czy masz tyle gotówki, aby zapłacić za to od razu, czy też musisz zawrzeć umowę finansową?

W 2020 roku 1,4 miliona używanych samochodów zostało zakupionych z finansowania - wzrost o 8% w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi prawie jedną piątą całej sprzedaży samochodów używanych. Z kolei popularność finansowania nowych samochodów w ramach umowy finansowej spadła o około 4% w 2020 r. W porównaniu z 2019 r. Gotówka jest często postrzegana jako preferowana metoda dokonywania dużych zakupów, ponieważ nie powoduje zadłużenia. Jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku przedmiotu, który będzie kosztował kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy. Nawet jeśli masz pieniądze na zakup samochodu za jednym zamachem, niekoniecznie jest to najlepsza opcja.

Kupno samochodu za gotówkę

Kupno samochodu za gotówkę jest prostym i prostym procesem: wybierasz samochód, udajesz się do dealera lub prywatnego sprzedawcy i dajesz im pieniądze. Możesz wtedy odjechać swoim nowym samochodem bez konieczności dokonywania dalszych opłat (poza paliwem, ubezpieczeniem, podatkami i konserwacją). Nie musisz się martwić o kontrolę zdolności kredytowej ani limit kilometrów, na które należy uważać. Ta jednorazowa płatność oznacza, że ​​możesz co miesiąc oszczędzać pieniądze na następny samochód lub inny zakup, zamiast dokonywać comiesięcznej spłaty na rzecz firmy finansowej. Będziesz także oszczędzać pieniądze w innym sensie, ponieważ nie będziesz płacić odsetek. Płacenie za samochód jest zdecydowanie najtańszą dostępną opcją.

W przeciwieństwie do umowy finansowej - w przypadku której oficjalnym właścicielem samochodu nie zostajesz do końca kadencji - będziesz właścicielem samochodu od samego początku, co da ci cenny atut. Jeśli Twoja sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu, możesz w każdej chwili łatwo sprzedać samochód lokalnemu dealerowi lub krajowemu punktowi skupu.

Kupowanie samochodu na kredytem

Istnieje wiele różnych sposobów finansowania samochodu - leasing, pożyczka osobista lub karta kredytowa, z których każdy ma swoje zalety i wady. Wymienione poniżej zalety nie skupiają się całkowicie na określonej metodzie finansowania, ale raczej podkreślają ogólne korzyści różnych produktów finansowych.

Badania ujawniły, że 36% kupujących samochody zawarło umowę finansową, ponieważ w inny sposób nie było ich stać na zakup samochodu. Chociaż może to być zaskakujące przyznanie się, produkty finansowe umożliwiają ludziom prowadzenie samochodu pomimo napiętego budżetu. Oszczędzanie na zakup samochodu za gotówkę może zająć dużo czasu, zwłaszcza jeśli możesz zaoszczędzić tylko 50–100 zł każdego miesiąca. Większość ludzi potrzebuje samochodu, aby dostać się do pracy i z pracy, więc nie mogą się doczekać, aż będą miały wystarczające oszczędności. Finansowanie samochodu rozkłada koszt drogiego przedmiotu na kilka miesięcy, czyniąc go bardziej dostępnym. Przed podpisaniem linii przerywanej uzgadniasz z dealerem lub firmą finansową przystępną cenowo stałą miesięczną płatność, którą możesz przeznaczyć na każdy miesiąc.